top of page

White noise – mis see on, kus ja miks kasutada?


Autor Nathalie Schittekatte, laste unekonsultant. Pilt: Kristel ja Hendrik.


Mis on white noise ehk valge müra?

Unekonsultandina saan palju küsimusi: mis on white noise? Kuidas ma white noise heli teha saan? Mis vanuses laste puhul see töötab? Millist white noise toodet sa soovitad? Kuna taolisi küsimusi on niivõrd palju, siis otsustasin kirjutada selleteemalise blogipostituse!


Mis on white noise?

White noise on näiteks heli, kui sinu autoraadio ei leia õiget kanalisagedust üles. Üldiselt võttes on white noise konstantne toon. Tihti aetakse white noise segamini südametuksete või loodushelidega, kuid need ei ole tegelikult white noise helid. Vihmasabina heli võib küll kasutada white noise helina, sest see on samuti väga ühtlase kõlaga.


Kus white noise heli kasutada?

Saate seda kasutada nii kodustes tingimustes lapse toas kui ka igalpool mujal. Minu soovitus on kasutada seda ka väljaspool kodu, kui peate kellelegi külla minema või miks mitte ka lastehoius, kui see teistele sobib! Hea nipp on kasutada white noise heli ka suuremate laste ukse taga või koridoris, kui perre on sündinud uus beebi, kes alguses või unetreeningu ajal öösiti palju nutab. Selliselt ei ärka suuremad lapsed üles, sest white noise ühtlane sahin summutab beebi nuttu.


Mis vanuses white noise heli kasutada?

Mina isiklikult soovitan white noise heli kasutamisega alustada kohe peale beebi sündi, sest vastsündinu on veetnud 9 pikka kuud mürarikkas kõhus ning ei ole veel harjunud vaikuses magamisega. Beebid rahunevad kiiremini ning magavad paremini, kui ühtlane müra on taustaks. Kas oled märganud, et sinu vastsündinud beebi jääb järsku tolmuimeja müra taustal magama? Tolmuimeja müra toimib täpselt samamoodi nagu white noise.


Juhul, kui sul on juba vanem laps ning sa pole varem white noise heli kasutanud, siis tegelikult võib see kiiresti mugavaks vahendiks muutuda. Mina võtan alati oma white noise muusikatoosi puhkustele kaasa, et saaksin seda kasutada lõunauinakute või ööune alguses, kui väline müra on suur. White noise toimib suurepäraselt välise müra (inimeste valju rääkimine, kilked, muusika vms) summutajana. Mulle meeldib kasutada vihma saju heli.


Soovitan white noise heli kasutada ka olukorras, kus ema või isa peavad väga vara hommikul ärkama ning hommikused toimetused võivad lapse üles ajada. Laps, kes on erksa unega võib kolistamist kuuldes arvata, et nüüd on päev alanud ning võib ärgata, kuigi tegelikult on kell veel väga varajane. Pannes aga white noise heli mängima, saab laps rahus magada, ega pane väikest müra tähelegi. Enda unenõustamisprogrammides soovitan kasutada white noise heli ka unetreeningute ajal, mil alguses on uni veidi rahutum.


Miks kasutada white noise heli?

Sellele küsimusele ma eelnevalt juba vastasin, kuid lühidalt kokkuvõttes: white noise aitab beebidel rahuneda ning kiiremini uinuda. Samuti aitab white noise paremini magada, kui väline keskkond on mürarikas.


Kuidas white noise heli kasutada?

White noise võib mängida kas pidevalt või siis vajaduspõhiselt. Juhul, kui soovite heli terve öö kasutada, siis tuleks jälgida, et seade ennast vahepeal automaatselt välja ei lülita. Meie kasutame white noise heli vajaduspõhiselt ning soovitame seadet, mis ise automaatselt sisse ja välja ennast lülitab.


Kõige odavam võimalus white noise heli tekitamiseks on võtta vana raadio ning see sahisema panna. Ja ongi kõik! Kuid olemas on ka palju teisi võimalusi: mobiiliäpid, telefon, Spotify, Youtube või spetsiaalne white noise muusikaseade. Ostes white noise muusikatoosi veenduge, et see mängib white noise heli või vihma saju heli. Paljud muusikalised tooted mängivad erinevaid unemeloodiaid, kuid mina eelistan ühtlast sahinat.


White noise heli võib kasutada üsna valjult, umbes dušist jooksva vee sarnaselt (50-60 detsibelli). Sa ei pea muretsema, et igapäevaselt white noise heli kasutades, sinu laps sellest sõltuvusse satub. Võid kuni esimese eluaastani rahuliku südamega white noise heli kasutada ning seejärel soovi korral helitaset iga nädal natukene vähendada kuniks saad heli täielikult välja lülitada!


Toode, mida mina soovitan

Zazu Suzy: toode on väga kompaktne ning mahub kaasa võtmiseks igasse mähkmekotti. Saad toote riputada jalutuskäigu ajal vankri külge, kasutada autosõidu ajal või anda kaasa lasteaeda harjutusperioodiks. Heli lülitub automaatselt 20 minuti möödudes välja, kuid läheb uuesti ise tööle, kui laps peaks nutma hakkama. Zazu on Hollandi bränd, mida ma tihti soovitan, mulle meeldivad nende tootevalikust veel ka muusikatoos Zoe ja unetreener Sam.


NB! Kõik minu arvamus pärineb minult ning ei ole kuidagi ZAZU poolt mõjutatud!


0 comments
bottom of page