top of page

Unetreener - miks ja kuidas seda lapsele tutvustada?


Autor: Nathalie Schittekatte, laste unenõustaja


Laste unenõustajana soovitan tihti tooteid, mis parandavad laste unekvaliteeti. Näitena: sobiv magamiskott, beebimonitor või white noise heli mängija. Aidates lapsevanemaid nende 2-5 aastaste laste uneprobleemidega, soovitan tihti unetreenerit. Mis see unetreener siis on?


Unetreener on lastele disainitud spetsiaalne äratuskell, mis aitab aru saada, millal tuleb magada ning millal võib üles tõusta. Põhiliseks märksõnaks on erinevad värvid, mille järgi laps saab "ajast" paremini aru. Enda klientidele olen soovitanud ZAZU unetreener Sam-i ning olin ka ise väga entusiastlik kui sain toodet testida. Unetreener Sam on lapse jaoks väga lihtsasti arusaadav (ja ilusa disainiga!) - tema ekraan on uneajal punane ning ärkamise ajal muutub roheliseks. Punane ekraani värv ei takista unehormooni melatoniini tootmist (vastupidiselt valgele ja sinisele värvile), mis on väga oluline! 30 minutit enne ärkamise aega (roheline ekraan) muutub ekraan oranžiks, see annab lapsele märku, et natukene aega tuleb veel voodis püsida või vaikselt omaette mängida. Punane ekraani värvus on võimalik ka välja lülitada, kuid mina soovitan seda siiski põlevana hoida - nii saab laps öösel ärgates aru, kas on magamise aeg või mitte.

Miks ma soovitan unetreenerit?


Unetreener võib olla abiks järgnevates olukordades:


- Laps ärkab iga päev erineval kellaajal, kuid sa sooviksid, et ta saaks kindlad tunnid uneaega täis magatud.

- Sinu laps on väga varajane ärkaja ning sa sooviksid õpetada teda pisut kauem magama.

- Sinu lapsed magavad koos ühes toas ning sa sooviksid, et nad ärkavad üles ühel ajal.

- Sami saab kasutada ka lõunauinakute ajal: saab seadistada 30, 60, 90, 120, 150 või 180 minuti pikkuseks uneks.

- Lasteaia või koolilapsed saavad kasutada ka alarmi, et vältida hommikul sisse magamist.


Millal unetreeneri kasutamisega algust teha?

Minu hinnangul võid hakata unetreenerit oma lapsele tutvustama umbes 2. eluaastast alates. Laste arengutasemed on väga erinevad, seega võib mõne lapse jaoks see veel liiga vara olla, kuid teise jaoks täpselt paras aeg. Kindlasti peaks laps saama aru erinevatest värvidest ning mida need täpselt unetreeninguga seoses tähendavad. Teiste sõnadega peaksid nad aru saama, et punane = uneaeg, kollane = veidi veel ja roheline = võib ärgata. ZAZU ise soovitab toodet lastele alates 3. eluaastast.


Kuidas unetreenerit lapsele tutvustada?

Kõige olulisem on, et laps aktsepteeriks unetreenerit, kui seda talle tutvustatakse. Alustada tuleks vaikselt - alguses pane ärkamisajaks täpselt see sama aeg, millal sinu laps tavaliselt ärkab (kuigi sa sooviksid, et ta hiljem ärkaks). Näiteks, kui laps ärkab tavaliselt kell 6 hommikul, siis Sam`i ekraan peaks roheliseks muutuma samuti kell 6 hommikul. Selliselt on sinu lapselt alguses lihtsam uue olukorraga harjuda. Toimi selliselt 3 järjestikust ööd, kuni oled kindel, et sinu laps saab "mängureeglitest" aru. Peale seda võid äratuse lükata edasi 6:30 peale ning olenevalt olukorrast hiljem ka 7:00 peale. 30 minutit hiljem ärgata on enamike laste jaoks kergem, kui kohe tund aega hiljem. Minu soovitus on, et tee väiksed muudatused korraga, mitte kohe suurt hüpet. Juhul, kui nõuad lapselt kohe liiga palju, siis võivad tulla tagasilöögid ning ka laps on pettunud.


Unetreeneri tutvustamise perioodil võiksid kasutada ka "auhinna" süsteemi - iga kord, kui laps ärkab üles õigel ajal (siis kui Sami silmad on lahti ja ekraan roheline), siis saab ta ühe kleepsu. Selline lahendus on pisikese lapse jaoks enamasti väga motiveeriv!


Meie lugu

Meie alustasime unetreener SAM`i tutvustamist oma tütrele, kui ta oli 2 aastat ja 3 kuud vana. Noelie ei ole olnud väga varajane ärkaja, seega see polnud peamine põhjus, miks tahtsime unetreeninguga alustada. Tavaliselt Noelie mängis peale ärkamist vaikselt oma toas, kuni tulime ise tema tuppa. Ühel hetkel aga muutus kõik ning nüüd tahtis ta kohe oma päevaga alustada. Sageli ruttas ta juba enne kella 7 hommikul oma toast välja, ajal mil ma polnud jõudnud veel hommikusöökigi valmis teha. Seega meie otsustasime proovida unetreenerit selleks, et hommikurutiin tagasi saada ning ärkamine toimuks iga päev samal ajal.

Unetreeneri tutvustamisel näitasin tütrele, kuidas see töötab: uneajal on lamba silmad kinni ja ekraan punane ning ärkamise ajal silmad lahti ja ekraan roheline. Üheskoos seadistasime ärkamise aja ning panime Sam`i voodi kõrvale kapile. Sam oli nüüdsest Noelie uus sõber, kellega koos ühel ajal magama minna ja ärgata! Noeliele väga meeldis! Esimesel päeval panime ärkamise ajaks 6:40, kuigi tõeline eesmärk oli 7:00.


6:40 oli kellaaeg, mis oli lapse jaoks vastuvõetav ning töötas. Võibolla oli meil õnne, kuid unetreener töötas kohe esimesest korrast alates. Noelie ootas kannatlikult, kuni Sam oma silmad lahti tegi ning seejärel tuli seda meile kohe teatama. Mõne päeva möödudes pikendasin ärkamise aega 5 minuti võrra, lõpuks kuni kella 7ni välja. Saavutasime selle, et nüüd algab meie päev ühel ja samal ajal ning see muudab meeleolu kohe rahulikumaks. Eks vahel tuleb ikka ette, et Noelie kutsub meid natukene enne kella 7 ning vahel ka hiljem, kuid üldjoontes on ärkamised ikkagi samal ajal.


Nagu paljude väikeste laste puhul, siis ka Noelie ärkab vahel keset ööd. Siin kohal teeb Sam samuti head tööd: kuna Sam`i ekraan on öösel punane, siis Noelie teab, et see on uneaeg ning ta peab magama. Sam`ist on saanud sedavõrd suur sõber, et peame teda kindlasti ka puhkusereisidele kaasa võtma! Samas ei saa me muidugi kurta, sest isegi puhkusel olles ei alga meie päev enne kella 7 hommikul :)


NB! Kõik minu arvamus pärineb minult ning ei ole kuidagi ZAZU poolt mõjutatud!


0 comments
bottom of page