top of page

Tüüpilisemad vead, mida tehakse White Noise kasutamisel, et aidata beebil uinuda


Pilt: Happiest Baby

Tekst: Dr. Harvey Karp


White noise on heli, mis on saadud mitme erineva heli segunemisest. See on suurepärane vahend aitamaks beebidel rahuneda ning paremini uinuda. White noise heli kasutamisega käib kaasas aga ka mitmeid valesid arusaamasid. Mõned lapsevanemad mõtlevad:Minu beebi magab nii hästi, et ei vaja white noise heli.


Minu arvates peaks white noise heli kasutama kõikide beebide puhul, isegi kõige paremate magajate puhul. Miks? See aitab leevendada unetragöödiaid neljanda ja kaheteistkümnenda kuu vahelisel perioodil, mil leiavad aset une regressioonid, mille käigus hakkab beebi kogema erinevaid unestaadiumeid. Tavaliselt hakkavad just selles vahemikus paljud beebid halvemini magama veel ka teistel põhjustel:


- beebid muutuvad väga sotsiaalseks

- nad ärkavad öösel ka väiksemate helide peale

- sellesse perioodi jääb tavaliselt teki sisse mähkimisest nö võõrutamine, mis on beebile uus

- hammaste tulek


Kõik neli eelpool mainitud faktorit võivad viia tõsiste uneprobleemideni ning nagu ikka "just siis, kui arvasin, et minu beebi hakkas hästi magama"! Õige white noise heli kasutamine aga aitab leevendada selliseid probleeme. Mõne nädalase kasutamise järel seostab sinu beebi white noise heli hea unega. Ühest unetsüklist ärgates mõtleb ta "Hmmm jaaa, see on tuttav heli.. Võin turvaliselt edasi magada". Sinu beebi suudab imikuea möödudes (kus ta on vähem vastuvõtlik erinevatele mürinatele) magada edasi ka siis, kui kuuleb väliseid segajaid (televiisor, väljas sõitev veok) kui ka suudab hakkama saada sisemiste segajatega (hammaste tulek, valu, kerge nälg jne).


Tähelepanek: Ära kasuta white noise heli terve päev! Las sinu beebi kuuleb päeval erinevaid koduseid helisid nagu inimeste vahelised vestlused, muusika, kodutehnika helid jne. See kõik aitab tal kohaneda uute helidega, mis on niivõrd põnevad sinu beebi jaoks.


Eksisteerib ainult üks õige white noise heli.


Inimesed tihti räägivad white noise helist nagu see oleks üks KINDEL heli. Tegelikult on olemas kahte sorti white noise heli - kõrge helitasemega ja madala helitasemega white noise - ning neil on täiesti vastupidise efektiga toime!


Kõrge helitasemega white noise heli on lärmakas ja häiriv: näiteks sireenid, alarmid, piiksuvad helid ning karjed. Need helid on head selleks, et saada tähelepanu (aitavad rahustada ka beebi nuttu, sest tähelepanu läheb nutult mujale), kuid need on sobi kindlasti magamiseks!!


Teiselt poolt on olemas ka madala helisagedusega white noise helid, millel on lausa hüpnotiseeriv toime. Kujuta ette näiteks kaasreisijana pikka autosõitu (ühtlane mürin ja sahin) või lennureisi; vihmasabin katusel; loengus igava monotoomse jutu kuulamine jne. Selline heli ei tõmba kuidagi tähelepanu, kuid on suurepärane abiline uinumisel.


Huvitav on asjaolu, et väljastpoolt tulevad helid peaksid ema kõhus kostma beebile häirivalt ning ergutavalt, kuid emaka pehmed seinad ning lootevesi summutavad kõrge helitasemega helid ning alles jääb vaid rahustav mühisev heli.


Kõige paremini töötavadki ühtlase heliga sahinad: dušši sahin või vihmasabin, fööni heli, tolmuimeja jne.


Tähelepanek: Lapsevanemad hakkavad tihti alateadlikult rahustama nutvat beebit tehes suuga "shh shh" häält, alandades järk-järgult helitugevust kuni selleni, mil beebi uinub.


White noise heli tuleks mängida nii vaikselt kui võimalik.


Beebi nutu ajal tuleb esmalt "lülitada sisse" rahustav refleks ning teiseks tuleb seda hoida töös. Mis on rahustav refleks? Rahustavaks refleksiks kutsun ma sarnast keskkonda, mis on beebil ema kõhus olles. Selle käivitamiseks vajad tugevat susisevat heli, mis oleks sama vali kui beebi nutt. Tolmuimeja müriseb umbes 75 detsibelli ning föön 90 detsibelli juures. Sinu beebi suudab neid mõlemaid ületada, sest võib nutta 100 või rohkema detsibelli juures! Seda võib võrrelda tugeva muruniiduki töötamisega otse kõrva ääres. Pole siis ime, et vaikselt susistamine ei rahusta sinu beebit, sest ta isegi ei kuule seda kui nutab.


Peale seda, kui beebi on veidi rahunenud ning nutt on vaiksemaks vaibunud, hoia rahustav refleks töös: mängi mühisevat heli, mis sarnaneb veesolina, autosõidu mürinaga vms (65-70 detsibelli). Seega tuleks alguses mängida white noise heli üsna valjult, et saada beebi rahunema ning hiljem võib juba helitaset vaiksemaks sättida.

---------------------------------------------------------

Zazu unetoodete valikust on leitavad mitmed white noise tooted, mis aitavad muuta sinu beebi une paremaks! Peaksid läbi mõtlema, kus tahaksid white noise heli kasutada ning millised funktsioonid võiksid olla esindatud, sest sellest oleneb ka toote valik.


1) Lapsevanemale, kellel on palju kodust väljaspool viibimist ning vankriga jalutamist sobib hästi beebi rahustaja Suzy, millel on valikus 6 erinevat heli ning mis reageerib beebi nutule. Mõõtmetelt on toode väike, seega on seda lihtne kotti panna ning kaasa haarata. Krõpskinnitus muudab kasutamise mugavaks ka vankriga liigeldes.


2) Kodustes tingimustes on mugav kasutada nutule reageerivaid white noise kaisuloomasid Liz-Don-Dex või nende pisemaid versioone Bibi-Coco, millel on valikus samuti 6 erinevat uneheli. Toode on võrreldes eelpool mainitud Suzyga pehme ning lapse kasvades saab ta seda ka kaisuloomana kasutada. Puldi saab loomakese seest eemaldada ning vajadusel kasutada eraldiseisvana (vankris, külas viibides, et ei võtaks palju ruumi).

3) Juhul, kui soovid lisaks unemeloodiatele ka valguse funktsiooni, siis võib mõelda kas muusikatoos Zoe-le või täheprojektoritele Kiki-Ruby-Harry. Muusikatoos Zoe võimaldab lisaks eelseadistatud helidele mängida unejutte või muusikat ka sinu mobiilist (Bluetooth ühendus), seega kasvab ta koos sinu lapsega. Täheprojektorid kuvavad tuppa maagilise tähistaeva ning soovitame neid kasutada ka une-eelsete rutiinide loomiseks, kui laps juba üle aasta vanune on ja jutust rohkem aru saab: vaadake igal õhtu enne uinumist koos tähekesi ning rääkige lapsele, milline tore päev teil täna koos oli või sellest, kuidas nüüd tuleb järgmiseks päevaks taas välja puhata. Ajapikku kujuneb sellest lapse jaoks rutiin ning ta teab, et tähtede vaatamisele järgneb uneaeg.


Zazu toodete edasimüüjad leiad siit: www.zazueesti.ee/kust-osta


0 comments
bottom of page