top of page

Kas sinu laps ärkab liiga vara? 6 nippi sellega toime tulekuks!


#varane #ärkamine #laps #uni

Hüüan ühel hommikul oma tütart ning ta vastab mulle väga unise häälega, mis annab mulle aimu, et ta pole just kuigi palju magada saanud. Pole üldse imestada, sest tal on 5-kuune beebi - kuid peagi selgub, et asi pole üldse beebi öistes ärkamistes!


Tütre 2-aastane poeg on otsustanud, et tema alustab päeva juba kell 4 varahommikul. Melanie Gushnowski (unenõustaja ja laste arengu spetsialist) ütleb: “Väikelaste puhul on tavaline, et nad ärkavad vara hommikul, umbes kella 6:00 paiku, mõned lapsed veelgi varem". Juhul, kui sinu laps ärkab väga vara, siis tekib peagi probleemiks iseenda vähene uneaeg.


Samuti kerkib üles küsimus, kas ka laps saab piisavalt magada. Juhul, kui ta läheb õhtul kell 19:00 magama ning ärkab rõõmsalt kell 5:00, siis võib ta olla üks nendest lastest, kes vajab vähem uneaega kui teised temaealised. 2007. aastal Rootsis läbiviidud uuringust selgus, et mõned 1-aastased lapsed vajavad und 11,4 tundi ning teised 16,5 tundi - üpris suur vahe!


Juhul, kui sinu laps ärkab väga vara ning on tusane ja mossis, siis tuleks otsida põhjuseid, miks ta ei maga ennast piisavalt välja.


Unenõustaja Gushnowski soovitab vaadata üle lapse igapäevased tegevused ning muutused, mis võivad viia varase ärkamiseni: Kas laps on viimasel ajal hakanud teistel aegadel ka päeval magama? Kas lapse arengus on toimunud suur edasiminek (näiteks hammaste tulek või käima hakkamine)? Kas perekonda on lisandunud uus beebi? Kas on käsil lutist või rinnast võõrutamine? Juhul, kui lapse päevased uned on mingis suunas nihkunud, siis võib olla muutunud kogu tema unerütm. Uuringud näitavad, et uues arenguetapis magavad lapsed üldiselt halvemini ning ka ärkavad varem. Lapsel, kellelt on võetud lutt, võib hakata vara ärkama ning ei suuda ilma lutita uinuda - seega ajab ta ka lapsevanema üles.


Mis iganes ka ei ole varaste ärkamiste põhjuseks, lapsevanema prioriteediks on saada tagasi oma uneaeg ning nihutada lapse ärkamine hilisemaks. Siit leiad 6 strateegiat, mida katsetada, kui sinu laps ärkab liiga vara hommikul:


1. Kui sulle tundub, et sinu laps saab piisavalt magada ning läheb õhtul voodisse liialt vara, siis proovi magama mineku aega pisut hilisemaks nihutada. Unenõustaja Gushnowski soovitab muutust 15-minuti kaupa, mis peaks harjumiseks kestma vähemalt mõned päevad. Vastasel juhul on muutus lapse jaoks liiga suur ning ta võib kergesti üle väsida.


2. Muuda päevaseid uinakuid. Ehk on aeg liikuda 2-lt päevaselt unelt üle 1-le uinakule. Samuti võib proovida lühendada päevaseid uneaegasid.


3. Veendu, et sinu lapse tuba on unesõbralik. Kasuta pimendavaid kardinaid, et toas oleks hämar. Proovi white-noise helisid, mis aitavad lapsel paremini magada.


4. Kas sinu laps ärkab igal hommikul väga märja mähkmega? Proovi kasutada spetsiaalselt ööseks mõeldud mähkmeid. Samuti proovi vähendada enne magama minekut tarbitava vedeliku hulka.


5. Juhul, kui sulle tundub, et laps on hommikul ärgates väga näljane, siis proovi talle anda õhtul enne magamist kõrge proteiinisisaldusega toite: hummus, jogurt, kodujuust - need annavad pikema täiskõhu tunde.


6. Juhul, kui sinu laps ärkab väga vara ning ei ole nõus enam magama jääma, siis soovitab unenõustaja Gushnowski leppida lapsega kokku, et ta peab vaikselt mängima, kuni sina oled valmis ärkama. Pane eelmisel õhtul lapse voodi jalutsisse mõned mänguasjad, millega ta saab ärgates mängida. Kui tunned, et see pole piisavalt turvaline, siis las laps mängib sinu magamistoas, kuni veidi veel puhkad.


Minu tütre 2-aastase poja puhul selgus, et ta oli valmis tegema päeval lühemaid uinakuid. Peale seda, kui ta harjus uue päevase unerütmiga, hakkas ta hommikul taas hiljem ärkama. Mul oli selle üle väga hea meel, sest 5-kuuse beebi öiste imetamiste kõrvalt vajas mu tütar pikemat hommikust und.


Autor: TERESA PITMAN

0 comments
bottom of page