top of page

"Õnneliku beebi" rahustamise meetod ehk 5 s-i


Foto: Happiestbaby


Harvey Neil Karp (sünd. 1951) on Ameerika lastearst ja laste keskkonnatervise asjatundja. Ta on Lõuna-Californias paikneva Keck Meditsiiniülikooli lastearsti eriala professori assistent ning lisaks veel ka Ameerika Lastearstide Liidu liige. Harvey Karp on tuntud selle poolest, et suudab oma tehnikatega kiiresti vastsündinuid rahustada ning harib inimesi beebide unega seonduvates küsimustes. Ta on kirjutanud mitmeid laste uneteemalisi raamatuid ning andnud välja DVD-sid.


Algtõed 5 s-i meetodi kohta

Lapsevanemad üle maailma on selle rahustamise meetodi kohta leiutanud mitmeid variatsioone, kuid Karpi õpetuste kohaselt kuuluvad sinna hulka: Swaddle (teki sisse mässimine), Side or Stomach Position (Külili või kõhuli* asend), Shush (häälega shh shh tegemine), Swing (kiigutamine) ja Suck (luti imemine).


*Lapsevanema kätel külili või kõhuli asend. Terviseuuringud soovitavad turvalisuse huvides panna beebi voodisse magama selili või külili, mitte kõhuli!


Vaata õpetlikku Harvey Karpi videot


Rahusvaheline uuring: white noise ja une vaheline seos

Uuring näitab (Spencer, Lee, Moran ja Talbert, 1990), et vastsündinud, kes kuulevad white noise müra, uinuvad kiiremini (80% 5 minuti jooksul) kui need, kes seda ei kuule (25% 5 minuti jooksul). Lisaks white noise mürale on väga tõhus ka ema südamelöökide heli, see aitab beebidel stressi leevendada ning sellest tulenevalt nad ka uinuvad ja magavad paremini.


See võib esmalt tunduda kummaline, kuid tegelikult väga loogiliselt seletatav. Beebi tunneb ennast ema kõhus olles turvaliselt ning soojas. Ta kuuleb oma ema südamelööke ning vereringet, mis sarnaneb white noise heliga. Peale sündi kogeb beebi väga suurt muutust, sest järsku on temperatuur hoopis teine ning ta kuuleb uusi helisid või üldse täielikku vaikust. Beebid tunnevad emast eemal olles tihti ärevust ning seega on neil raske üksi tühjas voodis uinuda. Pannes mängima white noise heli, meenutab see beebile ema kõhus oldud aega ning ta uinub kiiremini.


Loe täispikka inglise keelset uuringu teksti siit!


Mis on "Shushing" ehk shh shh hääle imiteerimine?

Inglise keeles kasutatav sõna "shushing" tähendab shh shh hääle tegemist, mida lapsevanemad tihti alateadlikult kasutavad beebi rahustamiseks. See heli aitab sinu beebil rahuneda ning paremini uinuda.


Miks see töötab? Vastsündinud ei vaja tegelikult vaikust nagu paljud lapsevanemad arvavad. Tegelikult kuulevad beebid ema kõhus olles ema vereringe hääli, mis on valjem kui töötava tolmuimeja hääl! Seega tunnevad beebid ennast lärmakamas keskkonnas paremini ning magavad ka paremini. Siiski ei sobi beebidele kõik helid ühtemoodi...


Mida siis teha? Võid teha beebi kõrva lähedal ise suuga häält "shh shh", samal ajal hoides teda teki (olemas on ka spetsiaalsed krõpsuga mähkimistekid) sisse mässituna enda käes külili või kõhuli asendis. Juhul kui sinu beebi nutab, siis proovi teha "shh" häält nutuga sama valjult otse beebi kõrva ääres. Peale seda, kui beebi rahuneb, proovi ka sina oma hääletooni vähendada. Harvey Karp soovitab ka lindistatud "shh shh" heli, siis ei pea sa ise nii palju vaeva nägema.


ZAZU valikus on spetsiaalselt beebide rahustamiseks mõeldud toode "Susher Suzy", millel on lisaks "shh shh" helile veel 5 erinevat uneheli. Suzy reageerib ka beebi nutule, seega ei pea sa ise käima seda tööle panemas. Toode töötab järjestikku 20 minutit ning lülitub seejärel automaatselt ise välja.

Kinnita krõpskinnitusega (tootega kaasas) võrevoodi külge

Saad kinnitada ka vankri külge ning kasutada kodust väljapool

ZAZU beebirahustaja Suzy kohta leiad rohkem infot siit.


0 comments
bottom of page